Ադրբեջանի հետ խաղաղության գնալն անհրաժեշտություն է, բայց վաղաժամկետ՝ հաշվի առնելով նրա հռետորաբանությունը, սադրանքները և Արցախի նկատմամբ 2023թ. իրականացրած ցեղասպանությունը»,- այսօր տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Անդրադառնալով լրագրողի այն հարցին, որ ընդդիմությունը չի նշում ՀՀ տարածքի հստակ մակերեսը՝ Ս. Օհանյանն արձագանքել է. «Որևիցե մակերես նշելը նշանակում է սահմափակել քեզ սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացում, 42 հազար կմ քառակուսի տարածք է եղել Հայաստանն ու Արցախը։ Արցախն ամբողջությամբ՝ 12000 կմ, այս իշխանությունը հանձնել է։ Փաշինյանն ասում էր , որ Հայաստանը 29.800 քկ է և նշում էր, որ միլիմետրերի ճշգրտությամբ գիտեն դա, հետո պարզվեց, որ 29 743 կմ քառակուսի է, իրականության մեջ արդեն մնացել է 29500»։
Ս.Օհանյանի դիտարկմամբ՝ մակերեսի մատնանշումը պետք է արվի երկուստեք։ Մինչդեռ Ադրբեջանը խուսափում է դա անել։
Ադրբեջանը, Օհանյանի խոսքերով, հանդիսանում է մուսաֆաթական դեմոկրատական Ադրբեջանի իրավահաջորդը և դա իրենց սահմադրության մեջ նշված է, ինչը նշանակում է, որ իրենք հավակնում են 114000 քառ. կմ տարածքի, որից շուրջ 14000-ը՝ ՀՀ տարածքից, ուստիեւ Ադրբեջանը հստակ թիվ չի նշում
«Եթե նշվեն մակերեսներ, ապա պետք է պայամավորվեն ու ՀՀ-ն եւ Ադրբեջանը միաժամանակ նշեն։ Մինչդեռ մատնանշել միայն այսօրվա մնացած մակերեսը՝ նշանակում է նշաձողն իջեցնել սահմանափակել սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացում ՀՀ-ի դիրքերը։ Սա ևս մեկ անգամ փաստում է, որ իշխանությունները կեղծ օրակարգեր ու կեղծ թեզեր են նետում մեր հանրությանը»,- ասաց Օհանյանը։